ARCHE S.A. – WŁADYSŁAW GROCHOWSKI

ARCHE S.A. – WŁADYSŁAW GROCHOWSKI

W naszej działalności kierujemy się zasadą, że dbanie o środowisko to nie tylko recykling i inwestowanie w odnawialne źródła energii lecz także praca u podstaw oraz proste zmiany w codziennym życiu. W przypadku Operacji Czysta Rzeka w oczyszczanie wód i okolic rzek angażują się całe społeczności. Uważamy, że jest to idealna okazja do wspólnej edukacji ekologicznej oraz możliwość zainspirowania najmłodszych do postawienia sobie pytania: Co mogę zrobić dla siebie, innych i świata?

 

Jakie działania  Arche S.A. podejmuje w kontekście ochrony środowiska? 

Proekologiczne projektowanie to przede wszystkim umiejętność korzystania ze sprawdzonych rozwiązań i technologii, które generują jak najmniejszą ilość odpadów oraz są łatwe w transporcie i posiadają niski wskaźnik śladu węglowego. W budownictwie mieszkaniowym postawiliśmy między innymi na prefabrykowanie balkonów, ponieważ wiemy, że proces ich wytwarzania jest maksymalnie zoptymalizowany pod względem zużycia materiałów oraz zmniejszenia ilości odpadu. W naszych obiektach wykorzystujemy również centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, dzięki którym odzyskujemy 40% energii potrzebnej do ogrzania budynków czy też kotłownie na biomasę, wykorzystujące odpady z przetwórni meblowych jako paliwo.

 

Strategia, plany na najbliższe lata dotycząca dbania o przyszłość naszej planety – co będzie najważniejsze w tym kontekście dla Arche S.A.?

Ważnym tematem związanym z ekologią jest problem retencji wód opadowych. Dlatego w naszych obiektach – Folwarku Łochów oraz Dworze Uphagena, zaprojektowaliśmy ogrody deszczowe wspomagające naturalny obieg wody. Będziemy konsekwentnie wprowadzać podobne rozwiązania w hotelach miejskich, gdzie obieg jest najbardziej zaburzony przez małe powierzchnie biologicznie czynne. Organizujemy również własne pola uprawne dla naszych obiektów we Wrocławiu i Drohiczynie. Zamierzamy pozyskiwać z nich warzywa, które później będą wykorzystywane w naszych restauracjach. W ten sposób będziemy mieli pewność jakości oraz ograniczymy zanieczyszczenia związane ze spedycją. Chcemy też w ekologiczny sposób nawiązać do historii Cukrowni Żnin, która w przeszłości korzystając z potężnych turbin parowych sama produkowała energię elektryczną. Zamierzamy stworzyć na jej terenie pole paneli fotowoltaicznych, które będzie zasilać hotel.